Informativní komunitní schůzka k zapojení církví do podpory integrace cizinců

IMG_20170202_101049[1].jpg

Ve čtvrtek 2. února 2017 proběhla ve Farním sboru ČCE Plzeň - západ komunitní informativní schůzka k projektu DOMA Diakonie ČCE a zapojení církví do podpory integrace cizinců.

Schůzka vzešla z iniciativy místního sboru, který zvažuje spolupráci s Diakonií ČCE v rámci projektu DOMA, který má podpořit zapojení cizinců, zejména držitelů a azylu a doplňkové ochrany, do společnosti prostřednictvím církevních sborů. Schůzky se zúčastnili zástupci jak státních tak neziskových organizací, působících v plzeňském regionu.

Účastníci se navzájem seznámili, A. Fendrychová poté představila projekt DOMA a následná diskuse se soustředila na otázku zapojení církví do procesu integrace a obav i možností s tím spojených.
Výsledek debaty by se dal shrnout do následujících bodů:

Integrace cizinců, kteří zde jsou, je důležitá a potřebná – právě i jako prevence radikalizace a možných problémů.
Nemůže se zdařit bez občanů – pouze na odborné bázi.
V zapojení církví je třeba očekávat i problémy a možné negativní reakce.
Integrace musí být postavena na spolupráci – nejen mezi státními a neziskovými institucemi, ale i mezi církvemi, nelze postavit na jednom sboru.

Přítomní se dohodli na svolání další schůzky před prázdninami.