Z daru evangelíků využila plzeňská Charita už přes 70 000 korun

Poradna pro cizince Diecézní charity Plzeň vyčerpala do konce května 2009 přes 70 000 korun z daru Českobratrské církve evangelické. 50 000 korun poslala na jaře na konto poradny evangelická církev ze svého fondu sociální a charitativní činnosti. Dalších více než 35 000 korun přidaly evangelické sbory v západních Čechách. Celková výše pomoci však překročila 100 000 korun, protože některá společenství se rozhodla podpořit cizince ve svém sousedství přímo.

Finanční prostředky použili pracovníci charitní poradny na zakoupení základních potravin, hygienických potřeb, jízdenek MHD, úhradu ubytování na nezbytně nutnou dobu, zdravotního pojištění a zdravotní péče. "Od března 2009 probíhal opakovaný monitoring situace na ubytovnách v Plzni a okolí. Situace byla vyhodnocena jako kritická na ubytovnách Zábělá 69, Borská 89, Křimická 71 a dále v bytě s větším počtem ubytovaných Mongolů Korandova 2 v Plzni. Do těchto ubytoven byly opakovaně dováženy potraviny a hygienické potřeby," vypočítává vedoucí poradny Helena Duchková.

Kromě toho předávaly pracovnice poradny materiální pomoc také klientům přímo ve svých prostorách nebo cizincům, čekajícím na dobrovolný návrat. Ti se z důvodu plné kapacity v ubytovacím zařízení MV ve Velkých Přílepech ocitli na ulici a byli nuceni bez finančního zajištění přečkat v místě bydliště až do odletu do země původu. "Částka 10 000 Kč byla předána vietnamské komunitě na zakoupení rýže do balíčků potravinové pomoci. Tato potravinová pomoc byla za naší přítomnosti rozdána v termínu 27. – 28.4. 2009 v kostele Českobratrské církve evangelické Plzeň - západ," dodává Duchková.

Pomoc tak už prospěla více než 150 cizincům z deseti zemí původu: zejména Mongolům, ale také Vietnamcům, Bělorusům, Ukrajincům, Arménům, Kzachstáncům, Moldavanům, Polákům, Bulharům a Slovákům.

Finanční pomoc však využívají pracovnice Poradny pro cizince i nadále. "V současné době se situace na Plzeňsku pomalu zklidňuje. K 26.5. odcestovalo z Plzně v programu dobrovolných návratů 250 zahraničních pracovníků. Cizinci, kteří se rozhodli v ČR i přes nesnáze v pracovní oblasti setrvat, často migrují a hledají práci mezi regiony a kraji. Z ubytoven se cizinci postupně stěhují a pronajímají si ve větším počtu osob byty, které jsou při rozpočítání na všechny ubytované osoby levnější. Nicméně stále se na nás obracejí cizinci v nouzi a jsme rádi, že jim máme z čeho pomoci," doplňuje Helena Duchková.

Kompletní průběžnou zprávu o čerpání finančního daru najdete v příloze.

zprava_o_cerpani_daru_cerven_2009.pdf138.98 KB